Busatti Sisi kollekcióval gazdagodott a Gödöllői Királyi Kastély Díszterme
Leírhatatlan örömmel osztjuk meg a hírt, hogy hazánk történelmi és műemléki szempontból is kiemelt kastélyának egy kulturális terméket tervezhettünk. A Gödöllői Királyi Kastéllyal való különleges együttműködésünk részleteit az alábbi közleményben olvashatjátok, továbbá a design létrejöttéről szóló videót is megtekinthetitek. Az együttműködést kibővítettük Erzsébet királyné kedvenc virágának illatával, amelyhez az Acqua di Bolgheri márkánk Oro termékei (parfüm, enteriőr parfüm) illeszkedtek, ibolyás alapjegyének köszönhetően, amelyek ezentúl a kastély ajándékboltjainak kínálatát bővítik. A Busatti Sisi textíliákból három méretben asztali futók is készültek, amelyek egyedi díszdobozban szintén megvásárolhatóak a kastélyban.
Videó (magyar felirattal): a Busatti Sisi design születése és a Busatti család üzenete
Szövetbe zárt történelem – Busatti Sisi kollekcióval gazdagodott a Gödöllői Királyi Kastély reprezentatív Díszterme
Textil különlegességgel készül a legünnepibb alkalmakra a Gödöllői Királyi Kastély és a toszkán textilgyártó Busatti céget Magyarországon képviselő Toscaneria Kft. Erzsébet királyné tiszteletére, a tradíció és a minőség hagyománya mentén tervezett textíliában jelentős történelmi szimbólumok fonódnak össze az egyedülálló barokk kastély pompájával. Az együttműködés olyan közös értékeken alapszik, mint a tradíció és a magas minőség iránti elkötelezettség, de ebben a páratlan partnerségben az évszázados történelem és a meseszép Toszkána is kulcsszerepet kapott
A Gödöllői Királyi Kastély Dísztermét öltöztető prémium textíliából lakberendezési ajándéktárgyak is készültek, amelyek 2024. december közepétől a kastély ajándékboltjában és webshopjában a nagyközönség számára is elérhetőek. Kevésbé közismert történelmi tény, hogy Erzsébet királyné Toszkána nagyhercegnéje is volt. 1736. február 12-én Mária Terézia férjhez ment Lotharingiai Ferenc Istvánhoz, ezzel a házassággal megalapítva a Habsburg-Lotaringiai-házat, az addigi Habsburg-ház helyett. Lotaringiai Ferenc Istvánnak a frigy érdekében azonban előbb le kellett mondani az örökségéről, Lotaringiáról, cserében viszont Toszkánát kapta meg. 1737-ben kihalt a Medici család utolsó sarja, így innentől kezdve a Habsburgok egészen 1859-ig Toszkána nagyhercegei is voltak, ennek köszönhetően Erzsébet királynét is megillette a Toszkána nagyhercegnéje cím.
A hatalom törékeny szálai egy legendás hadvezérhez, Bonaparte Napóleonhoz vezetnek, aki a császári családot egy fontos rangtól, a Busatti családot pedig az otthonától fosztotta meg egykoron. Különleges módon pont ebben a családi épületben született meg a Busatti Sisi kollekció. A Busatti műhelye az 1800-as évek eleje óta Anghiariban, a Palazzo Morgalanti épületében található. A vállalat székhelyéül szolgáló történelmi palotába még 1795-ben költöztek be, amelynek földszintjén vegyeskereskedést nyitottak. Két évvel később a napóleoni csapatok birtokba vették a Busatti család otthonát és a megszállás éveiben az épület alagsorát szövőüzemmé alakították át, ahol a hadsereg egyenruháinak és takaróinak gyártásába kezdtek. A napóleoni invázió után a Busatti család visszaköltözött és a hátrahagyott szövőgépek leálltak, egészen 1842-ig, amikor Mario Busatti ismét szolgálatba állította őket. Ezek a történelmi szövőszékek még ma is teljes mértékben használatban is vannak. A Busatti cég alapítása után pár évvel később, 1848-ban Ferenc Józsefet Ausztria császárává koronázták. A napóleoni háborúk idején, mikor Napóleon még Bécset is elfoglalta, megszűnt a Német-római Császárság, és innentől kezdve a Habsburgok nem a német-római császári, hanem az Ausztria császára címet használhatták.
Így történt, hogy míg egy szerelem rangot adott, addig egy háború rangot vett el, és ahol egykor a hadsereg ruhái készültek, ott most a magyarok szeretett királynéjának textíliái készülnek.
Az exkluzív Busatti Sisi kollekciót a kastély elegáns falai közé már beépülve először a Modern & Stílusos Vidék Üzleti Közösség (MSVK) ünnepi eseményén 2024. december 10-én mutatták be, amelynek a Gödöllői Királyi Kastély és a Toscaneria is tagja.
A Gödöllői Királyi Kastély és a Toscaneria együttműködéséből olyan textília és prémium kollekció született, amelyet Erzsébet királyné személyes jelképe, a magyar koronás „E” betű és a gödöllői kastély kovácsoltvas ablakrácsának különlegesen szép részlete ihletett. A szívvel körbeölelt szimbólum kifejezi a magyarok és szeretett királynéjuk kapcsolatát és egyúttal hűen tükrözi a textília kastélyban betöltött funkcióját, hiszen a Busatti Sisi anyaggal kárpitozott székek és asztalterítők az egykori királyi Díszterembe készültek, amely ma elegáns esküvők és ünnepi rendezvények szívmelengető színtere.
Képek: Gödöllői Királyi Kastély, MSVK
2024. december 11.
Toszkána rejtett gyöngyszemei 1. rész: Cetona és San Casciano Dei Bagni
Cetona máig megőrizte középkori arculatát és jellegzetes dombvárosi szerkezetét, szűk kis u
Toszkána, a harmónia földje
Toscana egy külön világ, öt élet sem lenne elég, hogy felfedezzük titkait – olvasható